TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

“Man skal se det fra to sider”

af | 24. jul 2020 | Nyheder

Thomas Fischer er รฅben for alle muligheder omkring Lundens fremtid, men mener ikke at man skal sรฆlge banen fรธr travsportens fremtid er mere afklaret.

-Som udgangspunkt er det svรฆrt at kommentere pรฅ rygter, for man har efterhรฅnden hรธrt sรฅ mange forskellige ting, sรฅ det er egentlig lidt svรฆrt at udtale sig fรธr alle facts er lagt pรฅ bordet, siger Thomas Fischer om den aktuelle situation pรฅ Lunden, hvor et flertal i bestyrelsen foreslรฅr en langsigtet plan, der gรธr det muligt at fรฅ en lokalplan udarbejdet, der muliggรธr et salg af hele omrรฅdet hvor travbanen ligger, mens Jรธrgen Sthelis gรฅr ind for at bevare Charlottenlund Travbane, hvor den ligger i dag.

Sidstnรฆvnte model falder i trรฅd med travselskabets tidligere direktรธr, Michael Juuls forslag om at opfรธre boliger pรฅ en del af staldterrรฆnnet, hvilket pรฅ lรฆngere sigt vil skabe en millionindtรฆgt for Lunden.

Thomas Fischer. Foto: Martin Timm Holmstav

-Nogle mener, at en รฆndring af lokalplanen vil betyde, at Det Danske Travselskab stรฅr bedre i en forhandling med banken, men jeg ogsรฅ hรธrt rygter om, at en lokalplan kan tage alt fra 0 til 10 รฅr, fordi der er sรฅ mange ting, man skal vende og dreje.

-Men hvis Gentofte Kommune skal overtales til at lave en ny lokalplan, tror jeg der skal laves en sikkerhed for at vi (Lunden) pรฅ et tidspunkt er vรฆk sรฅ der kan bygges boliger pรฅ grunden, og det er nok ogsรฅ den mest oplagte lรธsning pรฅ lรฆngere sig.

-Sรฅdan var det ogsรฅ i sin tid, da Klaus G. Jensen (tidl. bestyrelsesformand, red.) solgte noget jord. Pรฅ forhรฅnd lรฅ det umiddelbart “lige til hรธjrebenet” – men det var ikke sรฅ lige til fordi der er en masse instanser man skal igennem.

-Man skal dog samtidig huske pรฅ, at det koster rigtig mange penge at opfรธre en helt ny bane. Vi fรฅr mรฅske en masse millioner ved at sรฆlge Lunden, men vi fรฅr ikke en ny “nationalarena” i samme stil som den vi har i dag.

-Min egen holdning er, at det er OK at arbejde pรฅ en ny lokalplan, men at begynde at tale om at sรฆlge fรธr om tre-fire รฅr, nรฅr vi ved hvordan travet stรฅr rent รธkonomisk, er efter min mening helt ud i skoven.

-Jeg er รฅben for begge dele, men som det kรธrer nu, kan vi – altsรฅ travsporten som helhed – ikke kรธre videre om tre-fire รฅr pรฅ samme niveau som i dag.

-Jeg kan mรฅske vรฆre ligeglad, da jeg trรฆner udelukkende pรฅ gรฅrden her i ร˜lstykke, men man mรฅ som travmand prรธve at se tingene fra to sider – bรฅde min egen og sรฅdan lidt i “helikopterperspektiv” – sรฅ jeg stรฅr faktisk med et ben i to lejre.