Man har et standpunkt…..
I efteråret solgte et store amerikanske stutteri Perretti Farms 135 af deres følhopper efter man tidligere på året havde sat farmen til salg. Men vil man til at opkøbe følhoppe-emner.
Det var den daværende formand for Socialdemokratiet og Statsminister, Jens Otto Kragh, der i en reklamekampagne engang for mange år siden lancerede begrebet: Man har et standpunkt til man tager et nyt.
Og det er, hvad New Jerseys største travstutteri, Perretti Farm nu har gjort.
På Harrisburg-auktionen solge man 135 hopper, men beholdt dog 28 og nu vil man ifølge opdrætterforeningen i New Jersey begynde at opkøbe unge hopper til avl.
– Vi har sat en del af farmen til salg, men vil stadig beholde 600 acres, hvor vi vil fortsætte med at drive opdræt af travere og pacere, men i et mindre omfang end tidligere, siger Bob Marks, der er stutterichef.
Det er godt nyt for travsporten i New Jersey, at Perretti Farms fortsætter, men beslutningen skal også nok ses på baggrund af de positive signaler, der er omkring The Meadowlands og denne banes mulighed for at få casino inden for fem år.
Perretti Farms har to tophingste opstaldet, Muscles Yankee og paceren Rocknroll Hanover.