TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Kriterieauktionen: Ikke just opløftende

af | 29. sep 2019 | Nyheder

Selv om gennemsnitsprisen holdt sig på niveau med året før og medianprisen endda steg, så var der for mange opdrættere, der ikke kom af med deres heste.

Årets største skandinaviske åringsauktion – Kriterieauktionen i Stockholm er afsluttet.

Regnskabet er gjort op og umiddelbart ser det ikke så dårligt ud.

Gennemsnitsprisen for de solgte åringer nåede 110.696 kroner mod 110.889 kroner, så det ser jo ikke slemt ud.

Og medianprisen – altså den pris der er et udtryk for styrken i markedet – det er omkring den pris, de fleste heste er solgte – steg faktisk til 80.000 kroner for 70.000 kroner, men det betyder så omvendt også, at der har været store udsving i markedet qua gennemsnitsprisen.

Procentuelt blev 79% af de fremstillede åringer i år solgt mod 83% i fjor.

Det faktisk antal af tilbagekøbte åringer var 54 mod 35 i fjor, men hvad der er værre og faktisk dybt bekymrende, er at ikke færre end 34 åringer mod 22 i fjor ikke opnåede et eneste bud!!

34 åringer havde altså ingen interesse for markedet!!

Lørdagens dyreste åringer var i øvrigt lidt specielt for auktionen, idet det var hopper!

366 Staro Penny Lane (Varenne) blev dyrest for 420.000 kroner fulgt af Enga Trot (GooGoo GaaGaa) med 300.000 kroner.

OBS. Alle nævnte beløb i svenske kroner – kurs en er d.d. 69.67 DKK.