Jeppe Juel har anmeldt Tripoloni VP til start pรฅ Vincennes pรฅ sรธndag, men 24 timer fรธr endelig starterklรฆring er det usikkert om den danske toptraver for plads i feltet.
Tripolini VP er anmeldt til start i Prix Bertrand Deloison, der kรธres over 2850 meter og med en samlet prรฆmiesum pรฅ 90.000 Euro.
Lรธbet er for 6-10 heste, der max har tjent 660.000 Euro โ der er 25 meter tillรฆg ved vundne 330.000 Euro.
Tripolini VP har tjent 297.145 Euro, hvad der gรธr ham til den nรฆstmindst vindende hest blandt de 21 heste, der fortsat stรฅr tilbage i lรธbet.
Af de 21 er der nu startmeldt 17 โ der mangler svar fra tre af de anmeldte heste, der har frem til fredag klokken 09.30 til at startmelde.
Jeppe Juel, der selv vil tage til Vincennes for at kรธre Tripolini VP,ย skal hรฅbe pรฅ, at to af de tre heste slettes โ og det er ikke helt umuligt.
En af de to startede sรฅ sent som i gรฅr, og en anden har ikke startet siden marts mรฅned.
-Nu fรฅr vi se – jeg booker i hvert fald ikke min billet til Paris fรธr i morgen, siger Jeppe Juel til travservice.

