TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Kolberg: Vi kommer igen

af | 3. jul 2019 | Nyheder

Solvalla er ingen lykkebane for Sรธren Kolbergs svenske Derbyhรฅb Staro McMillan, der i to ud af tre starter pรฅ den svenske hovedstadsbane er sluttet uplaceret. โ€“ Men vi kommer igen, siger Sรธren Kolberg.

-Hesten er der ingen fejl pรฅ. Da han kom i stald og jeg tog pulsen pรฅ ham efter 15 minutter var den blot 19!

-Det er mindre end nรฅr jeg kรธrer intervaller med Staro McMillan pรฅ Skovbo, fortรฆller Sรธren Kolberg onsdag morgen til travservice.

Aftenen forinden havde Staro McMillan med Steen Juul i sulkyen startet i en afdeling af Margareta Tidiga Unghรคstserie med en fรธrsteprรฆmie pรฅ 300.000 SEK, men startpladsen i anden rรฆkke bag startvognen blev en fรฆlde, og den danske ekvipage kom til at sidde meget langt nede i feltet undervejs.

Herfra blev opgaven umulig, og for anden gang i karrieren sluttede Staro McMillan uplaceret – pรฅ trods af en sidste kilometer, der blev afviklet efter bedre end 1.11.

Det er kun pรฅ Solvalla Raja Mirchi-sรธnnen hidtil er sluttet uden for prรฆmierรฆkken i karrieren.

Staro McMillan var fรธrste hest uden for prรฆmierรฆkken i 1.12.9a/2140 m โ€“ lรธbet vandtes af den sรฆsondebuterede Can Lane (Muscle Hill) med Jorma Kontio der fra spor 2 sad i spids fra start og vandt i 1.12.3a/2140 m โ€“ prรฆmie 300.000 SEK.

Turen til Solvalla for Staro McMillan og Sรธren Kolberg forlรธb ikke helt gnidningsfrit.

-Vi kรธrte i mandags, og undervejs pรฅ motorvejen punkterede et dรฆk pรฅ hestetraileren. Jeg havde heldigvis en donkraft i bilen og i lรธbet af 8 minutter havde jeg skiftet dรฆk pรฅ traileren, imens hesten stod i bilen.

-Gad vide om McLaren teamet nu kan finde pรฅ at ringe til mig, spรธrger Sรธren Kolberg med et smil pรฅ lรฆben.

-Nu kรธrer vi hjemad, og trรฆnere videre.

-Planen er, at Staro McMillan ikke skal starte igen fรธr Derbyprรธverne pรฅ Jรคgersro, ย og sรฅ skal svenskerne fรฅ noget at se til, for vi kommer stรฆrkt igen, slutter Sรธren Kolberg.