TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Just Hans mod ny sejr?

af | 18. okt 2022 | Nyheder

Fredag afvikler Lunden tre prรธver til Dansk Opdrรฆtningslรธb.

Howlingatthemoon – sidste รฅrs vinder af Dansk Opdrรฆtningslรธb. Foto: Burt Seeger

Der kommer otte heste til start i hver af de tre prรธver, hvilket betyder, at de tre bedst placerede i hver prรธve kvailficerer sig til start i Dansk Opdrรฆtninglรธb – der kรธres sรธndag den 6. november – sammen med den fjerdehest, der stรฅr รธverst i pointberegningen (KLIK HER).

Derudover skal der uddeles to wildcard, som gรฅr til de to รธverstplacerede heste i pointberegningen, der ikke har kvalificeret sig direkte jfr. ovenstรฅende.

Bent Svendsens Just Hans vandt Jydsk 2-รฅrings Grand Prix og bliver pรฅ den baggrund forhรฅndsfavorit, men flere andre heste har ogsรฅ vist store evner, sรฅ der er lagt op til en spรฆndende “finale”.

Dansk Opdrรฆtningslรธb har vรฆret kรธrt siden 1896 og er dermed det รฆldste รฅrgangslรธb i dansk travsport.

Baneprogram til Lunden: KLIK HER