Jeppe Rask passerede forleden 1 million i indkรธrte prรฆmier i รฅr og ser tilbage pรฅ en flot sรฆson.
3-รฅrige Endless Love (Racer Bourbon) var hesten, der sรธrgede for at Team Rask nรฅede den “magiske” grรฆnse og det er ogsรฅ en af de heste, der nรฆste รฅr mรฅ formodes at kunne blande sig i kampen om de gode penge i รฅrgangslรธbene.

-Endless Love er kun meldt i Grand Circle, sรฅ det sรฆtter nogle begrรฆnsninger, men hvis man tรฆnker lidt langsigtet, tror jeg ikke det er sรฅ stor en ulempe. Nu er der ikke noget vi absolut skal nรฅ i begyndelsen af sรฆsonen, sรฅ han bedre fรฅr tid til at udvikle sig og pรฅ lรฆngere sigt tror jeg det bliver en rigtig fin hest, siger Jeppe Rask.
I samme รฅrgang har Skive-trรฆneren ogsรฅ Epicwildfire M T (ENS Snapshot), der ikke har fรฅet det ud af 3-รฅrssรฆsonen, som de fleste nok havde forventet efter en lovende 2-รฅrssรฆson.
-Han gik godt fรธrst pรฅ sรฆsonen og var bl.a. nummer to i 3-รฅrs Eliten pรฅ Copenhagen Cup-dagen, men hoppede en tredjeplads vรฆk i Grand Circle . Desvรฆrre var han sรฅ ikke pรฅ toppen i hverken Jydsk 3-รฅrings Grand Prix eller Kriterieprรธven, siger Jeppe Rask.
-Efterfรธlgende er Epicwildfire M T blevet kastreret og det har han fรฅet tid til at komme sig over. Han har siden trรฆnet pรฅ igen og var fin i Skive i mandags, sรฅ nu fรฅr han lige et par starter til inden han gรฅr pรฅ vinterferie, og sรฅ skal vi i gang med at forberede ham til nรฆste รฅr.
-Epicwildfire M T er meldt i det hele som 4-รฅrs, men skal selvfรธlgelig ogsรฅ lige tage et skridt opad for at kunne vรฆre med blandt de allerbedst, sรฅ det er spรฆndende at se hvordan han udvikler sig.
2-รฅringerne trรฆner fint
Jeppe Rasks stald tรฆller pt. 20 heste, heriblandt seks 1-รฅringer og fire ustartede 2-รฅringer, hvoraf ingen endnu er godkendt.
-Fรธnix Boy (From Above U S) var i rutinelรธb i mandags, hvor han kom hjem pรฅ 1.20,2/2020 meter pรฅ en god mรฅde. Et par af de andre har gรฅet lidt fremvisningslรธb og trรฆner generelt helt som de skal, siger Jeppe Rask.
-ร ringerne har vi lige taget ind pรฅ banen for at vรฆnne dem til det. Jeg regner med, at de bliver her til engang i januar mรฅned. Det ser fornuftigt ud for dem allesammen og det gรธr det de skal pรฅ nuvรฆrende tidspunkt.
“Tror hun kan blive en fin sprinter”
Med 274.000 kroner i indkรธrte prรฆmier har Danielle D D (From Above US) bidraget flot til รฅrets resultat for Team Rask. 4-รฅrssรฆsonen blev kronet med en sejr i Grand Circle 4-รฅrs Hoppechampionat i Odense, men efterfรธlgende sluttede Danielle D D uplaceret i et lรธb pรฅ Bjerke.

-Vi kom til at sidde sidst hele vejen og kunne helt enkelt ikke tage noget ind til slut, siger Jeppe Rask.
-Danielle D D er nok heller ikke verdens bedste til at rejse, og har i det hele taget vรฆret lidt op og ned i denne sรฆson, men heldigvis slog hun til i et af de stรธrre lรธb.
-Hun har efterfรธlgende bare trรฆnet videre og jeg har endnu ikke helt bestemt mig for, om hun skal ha’ en start til inden hun gรฅr pรฅ vinterferie. Indtil videre er planen, at hun tager nรฆste รฅr med for at fรฅ en lidt bedre rekord. Jeg tror hun kan blive en fin sprinter.
Med fire sejre i seks starter har Bette Nock (S Jยจs Photo) ogsรฅ gjort det rigtig fint i รฅr. Storebroderen til Derbyvinderen Chock Nock stรฅr med tre sejre pรฅ stribe og er kvalificeret til Liga 4-finalen pรฅ Lunden den 29. december.
-Bette Nock har gjort det fint efter han er kommet tilbage. Han har haft en lille pause efter seneste start – ikke fordi der var noget galt, men mere forebyggende efter han har vรฆret vรฆk sรฅ mange gange. Han virker stadig fin og jeg gรฅr lidt og vurderer, om han skal med i finalen den 29., siger Jeppe Rask.
Ny galopbane
Jeppe Rask har stald pรฅ Skive-banen, men trรฆner ogsรฅ staldens heste hjemme fra gรฅrden i udkanten af Stoholm, ca. 11 km fra Skive Trav, hvor han netop er i gang med at fรฅ lavet en ny galopbane.
-Vi har tidligere haft en galopbane, men den har ikke fungeret optimalt, sรฅ nu fรฅr vi anlagt en ny bane pรฅ 400 meter, fortรฆller Jeppe Rask.
-Vi har brugt det meget de steder vi har vรฆret ansat, og jeg hรฅber pรฅ, at den nye bane kan vรฆre med til at give hestene det ekstra vi har brug for, bl.a. tror jeg at en hest som Danielle D D vil ha’ fordel af at blive ridetrรฆnet pรฅ banen.
