Efter sejre til sรฅvel Tripolini VP som Amour du Coglais, sender Jeppe Juel Onceforall Face til start fredag aften med en fransk topkusk i sulkyen.
Kan det blive til en ny sejr i Frankrig inden for en uge til Team Jeppe Juel?
Fredagen aften sender Aalborg-trรฆneren Onceforall Face til start i Quintet-lรธbet, Prix de Granville pรฅ Cabourg-banen i Normandiet og i sulkyen sidder ingen ringere end Franck Nivard!
Onceforall Face har 25 meter tillรฆg pรฅ distancen 2750 meter og i torsdagens Paris-Turf tillรฆgges den en pรฆn chance for en topplacering.
Lรธbet har en samlet prรฆmiesum pรฅ 36.000 Euro med 16.200 Euro til vinderen.
Onceforall Face har allerede vundet i Frankrig i รฅr. Den 20. juni sejrede den i Reims kรธrt af Pierre Vercruysse.
Siden da har den startet i Norge, hvor den sluttede pรฅ en femteplads pรฅ Jarlsberg med Jeppe Juel i sulkyen og senestย ย den 3. august pรฅ Pornichet med Damien Bonnรฉ – hvor den galoperede i oplรธbet og blev diskvalificeret.

