TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Ivana Nordic sendt i træning i Norge

af | 11. jan 2025 | Nyheder

En af sidste års Derby-årgangs bedste hopper, Ivana Nordic er sendt i træning hos Frode Hamre i Norge.

Hoppe Kriteriumvinderen Ivana Nordic – her med Nicklas Korfitsen – skal nu trænes i Norge. Foto Burt Seeger

Ivana Nordic (Explosive Matter) ejes af norske Skoie Racing og var i fjor i træning hos Nicklas Korfitsen.

Med en indtjening på 1.221.327 kroner er Ivana Nordic årgangens mest hoppe og hun har bl.a. vundet Dansk Hoppe Kriterium, Jydsk 3-årings Hoppe Grand Prix, Aalborg Hoppe Championat og var nummer to i Dansk Hoppe Derby.

Ivana Nordic har startet 19 gange og vundet 10 sejre.

-En af grundene til at jeg har taget hende til Norge er, at der kommer flere løb for hopper i den kommende sæson her i Norge, fortæller Øjvind Skoie, Skoie Racing.

Skoie Racing har haft flere heste i træning i Danmark og har fortsat 3-årige Love Caviar (SJ’s Caviar) hos Nicklas Korfitsen, mens United Time Trot (Cantab Hall), der tidligere var ved Korfitsen, nu trænes af Mattias Djuse på Solvalla.

United Time Trot har startet 5 gange, vundet 2 sejre og 1 andenplads og tjente 20.566 kroner.

-Desuden har jeg 2-årige Messi, der er i vintertræning i Normandiet, men som kommer hjem til foråret og med stor sandsynlighed går til Nicklas Korfitsen, siger Øjvind Skoie.