TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Italien: Seks nye dopingtilfælde

af | 12. jun 2025 | Nyheder

Italiensk travsport er ramt af en ny dopingskandale, hvor bl.a. Bleff Dipa, der ejes af franskmanden Jean Pierre Barjon, der er præsident i Le Trot, er blandt de heste, der er testet positive.

Bleff Dipa, der vandt det italienske Derby 2020, er blandt de heste, der nu er testet positive

Der har ikke været registreret nogle dopingtilfælde i Italien i nogle måneder, idet et dopinglaboratorium havde været udsat for hærværk.

Nu har man så sendt prøver til analyse i Frankrig, og i går offentliggjorde det  italienske landbrugsministerium, at der var seks positive dopingprøver italiensk travsport.

Blandt de heste, der er testet positiv efter start i Lotteria i Napoli, er Bleff Dipa, der trænes af Holger Ehlert og ejes af Jean Pierre Barjon, fransk storhesteejer og ikke mindst Præsident for det franske centralforbund, Le Trot.

Bleff Dipa testede positiv for Desametone, der er et cortisone-middel.

Også en anden toptraver testede positiv. Alrajah One, der trænedes af Marco Azzaroni, hvor prøven afslørede det bedøvende middel, Ketoprofene.

Alrajah One blev i øvrigt tidligere på ugen sendt i træning hos Erik Bondo i Frankrig sammen med staldkammeraten Dylan Dog Font.