Det er ikke kun Solvalla, der er i gang med at indbyde heste til storlรธb โ ogsรฅ Agnano-banen i Napoli er ude efter tophestene.

Agnano-banen arrangerer Italiens stรธrste sprinterlรธb โ og mรฅske engang Europas stรธrste, Gran Premio Lotteria sรธndag den 4. maj.
Efter sรธndagens franske storlรธb, Grand Criterium de Vitesse pรฅ Cagnes sur Mer blev de tre fรธrst placerede heste i lรธbet inviteret til at starte i Lotteria.
Det er de to franske 11-รฅrige heste, der var et og to, Emeraude de Bais, der trรฆnes af Benjamin Goetz og Etonnant, der trรฆnes af Richard Westerink.
Titalienske Ampia Mede Sm, der hos Erik Bondo ser ud til at have fรฅet nyt mod pรฅ at lรธbe vรฆddelรธb, var nummer tre i lรธbet, og som napoletanskejet, vil hun vรฆre en populรฆr deltager,.
Gran Premio Lotteria kรธres med tre indledende afdelinger, hvorfra de tre fรธrst placerede i hvert gรฅr til finalen.
Den samlede prรฆmiesum i Napoli er 715.000 Euro.
