TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

I fars fodspor

af | 26. dec 2015 | Nyheder

Juledag vandt Django Riff en sikker sejr i Frankrigs stรธrste lรธb for 2-รฅrige, hingste, Prix Emmanuel Margouty – akkurat som hans fader Ready Cash gjorde det for ni รฅr siden.

Django Riff vinder sikkert i 1.14.4/21ยฝ75

Django Riff vinder sikkert i 1.14.4/21ยฝ75

Django Riff med Yoann Lebourgeois gik til start som storfavorit i Prix Emmanuel Margouty, der med 120.000 Ero er det stรธrste franske lรธb for 2-รฅrige hingste.

Og Django Riff svigtede ikke sine tilhรฆngere.

Den vandt i sikker stil i fine 1.11.4/2175 m volte, foran Derrickย  de Nganda med Francois Lagadeuc i 1.14.7 og Ducson Imperial med Eric Raffin i 1.15.0 – de to er med fra Tucsons (Coktail Jet) fรธrste รฅrgang.

Det var fjerde sejr for Django Riff, der trรฆnes af Philippe Allaire, der ogsรฅ var manden bag Ready Cash.

I 2007 vandr Ready Cash ย dette lรธb med Bernard Piton lรธbet i 1.16.2.

I eftermiddag kan Philippe Allaire ogsรฅ komme i vindercirklen, nรฅr det stรธrste lรธb for de 2-รฅrige franske hopper afvikles, Prix Une de Mai.

Her sender han tre heste til start, nemlig Demonia Roma (Password) med Jean Philippe Monclin, Deep Purple (Prodigious) med Pierre Vercruysse og Donโ€™t Explain (Prodigious) med Mathieu Abrivard.

Demonia Roma er Frankrigs mest vindende 2-รฅring med 145.470 Euro – heraf stammer 66.470 Euro fra sejren i Gran Criterium i Milano.

Den sejr var i รธvrigt ensbetydende med, at Demonia Roma ikke kunne starte i Prix Vourasie, som danske Bombastic Design vandt. Propositionen udelukkede vindere af Gruppe 1-lรธb, som Gran Criterium.