I Frankrig er Centralforbundet, Le Trot i gang med at udrede en sag om forbytning af to heste, der er opstรฅet efter lรธbsdagen dem 20. maj pรฅ banen i Arras.
Blandt dagens vindere var belgiskejede Klizea dโOrquel, der startede for fรธrste gang for trรฆner Kevin Vandemoortele.
Klizea dโOrquel vandt lรธbet kรธrt af Gabriele Gelormini, men det obligatoriske check efter et lรธb af hestens microchip viste, at det ikke var Klizea dโOrquel, der havde startet og vundet, men derimod en anden 3-รฅrig hoppe, Karlotta Oasis.
Begge heste er ejet og opdrรฆttet af Yannick Desmet, men mens Klizea dโOrquel har startet to gange som 2-รฅring i Frankrig โ og ogsรฅ vundet โ sรฅ er Karlotta Oasis ustartet – ja, den er endog slet ikke godkendt til lรธb!
Forelรธbig er Klizea dโOrquel diskvalificeret fra sejren og pรฅlagt startforbud imens sagen udredes.
