TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Hvem tager den sidste plads?

af | 14. apr 2014 | Nyheder

v75logoI den kommende Pรฅskeweekend er V75-lรธbene lagt til sรธndag eftermiddag, hvor det er Rommetravet i byen Borlรคnge, der bรฆrer vรฆrtsskabet – og er man til andet end travsport, sรฅ kan det da nรฆvnes, at Borlรคnge ogsรฅ er byen, der huser fodboldklubben IK Brage, der tilbage i 80โ€™erne flere gange var med i UEFA-cuppen og bl.a. slog Lyngby ud, inden de selv mรฅtte lade livet over for Werder Bremen.

Det er en helt anden historie sรฅ tilbage til travet, hvor sรธndagens hovedbegivenhed naturligvis bliver den sidste indledende kvalifikation til Olympiatravet. Lรธbet er dรธbt โ€Sidste chanceโ€ og hentyder til den ene tilbagevรฆrende plads i finalefeltet lรธrdag d. 26. april pรฅ ร…by.

Med pรฅ startlisten er bl.a. Nahar, der galopperede i sin sรฆsondebut pรฅ Bergsรฅker i gรฅr og ikke just lignede en hest klar til sรฅ store opgaver. I stedet skal de varmeste emner nok sรธges i duoen Digital Ink og On Track Piraten, der begge faldt med flaget i top i deres seneste starter.

Feltet i โ€Sidste chanceโ€ ser ud som fรธlger.

2140 meter autostart:

1) Hard Livin – Daniel Redรฉn

2) Traveling Man – Johan Untersteiner

3) Nahar – Robert Bergh

4) Labero Broline – Erik Adielsson

5) Bagley – Conrad Lugauer

6) Ed You – Bjรถrn Goop

7) Digital Ink – ร–rjan Kihlstrรถm

8) On Track Piraten – Johnny Takter

9) Tidied Accelerator – Stefan Melander

10) Rocky Winner – Jรถrgen Westholm