Gode danske præstationer
Selv om der ikke var mange tilrejsende danske gæster på Åby Travet i aftes, så hævdede de danske farver sig ganske pænt.
Jockey Henrik Bøgh, der i efterhånden mange år har arbejdet i Sverige, kom på vinderpladsen med Bo Falsig-trænede Udinese – en 5-årig vallak ved Rotation, der ikke tidligere havde sejret tidligere.
– Jeg kører sjældent i løbene, idet jeg mest arbejder med ungheste, men det er da med til at sætte lidt krydderi på tilværelsen, når man får en køretur, der kan ende på denne gode måde, sagde Henrik Bøgh efter sejren.
Soffi Nock – en Dream Vacation-lillesøster til millionæren Nick Nock, der trænes af Thomas Malmquist, vandt en sikker sejr i et 3-års løb for Johnny Takter i 1.19.0a/2140 m – præmie 25.000 kroner – på andenpladsen endnu en danskfødt hest, Such a Surprise (Extreme Aunou) med Bo Falsig i 1.19.1 – præmie 12.500 kroner.
Det blev til tredjepladser til såvel Minos Vang (SJ’s Photo) i 1.14.8/3180 m! – præmie 13.500 kr og til Speedy Boom Bay (Deliberate Speed) i 1.18.6a/2140 m – præmie 20.000 kroner.
Christina Sørensen var med i dagens montëløb med Kennedy Star (Imposant Sund), og parret førte længe. I opløbet tog kræfterne slut, og Kennedy Star sluttede på en 4. plads i 1.13.3a/1640 m – præmie 5.500 kr.
En fjerdeplads var der også til Orca (Love You) i 1.15.8a/2140 m – 7.800 kr.
Genopstandne Magic Carpet Ride (Angus Hall) var længe godt med på en tredjeplads indvendigt i hurtigklassens opgør, men efter en kilometer efter 1.13, var det slut i opløbssvinget, hvor den galoperede.