To Breeders Course løb på Jägersro onsdag aften blev begge vundet af hollandsk-trænede 2-åringer

Pele Boko (Readly Express) med Erwin Boko startede for anden gang i karrieren.
Den debuterede den 7. september på Wolvega, men mødte her den italiensk/franske overhest, Ginostrabliggi (Muscle Hill) med Gabriele Gelormini, der sejrede i 1.13.3a/1609 meter – årets hidtil hurtigste notering af en 2-åring i Europa.
Pele Boko var nummer to i 1.14.2.
Onsdag aften kom svenskregistrerede Pele Boko nu til fadet og efter en afslutning i 1.10.7/500 m kunne den 2-årige hingst vinde i 1.13.6a/1640 m – og er nu den næsthurtigste 2-års vinder i Europa i år – og hurtigste 2-års vinder i Skandinavien.
Nummer to var endnu en hollandsktrænet hest, Peaky Blinder Boko (Robert Bi) med Dion Tesselaar i 1.13.8.

Hos hopperne sejrede Paul Hagoort-trænede Greta Jet (Maharajah) med Robin Bakker i kamp med Magic Jewel (Face Time Bourbon) med Johan Untersteiner – begge i 1.14.9a/1640 m.
Italienske Great Jet solgtes for den tyske Derbyauktion 2023 for 20.000 Euro til hollandske ejere. Dette var hendes anden start.
Magic Jewel, der blev nummer to har dansk tilknytning, idet hendes mor, Hillary Hill (Muscle Hill – Laurel America) er opdrættet af Panamera Racing.
Og apropos Panamera Racing så havde de en 2-åring, trænet af Tomas Malmqvist og kørt af Birger Jørgensen til start i samme løb.
Det var Sassy But Classy (Maharajah .- Gossip Gal), der i sin debut blev nummer fem i 1.15.5a/1640 m.
Hver afdeling i Breeders Course havde 100.000 SEK i førstepræmie.