TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Favoritsejr i det tyske Hoppe Derby

af | 4. aug 2019 | Nyheder

La Grace med Michael Nimczyk var kรฆmpefavorit i Deutsches Stuten Derby og vandt da ogsรฅ helt efter behag.

Udtrykket: Den gik alene over banen! โ€“ passer meget fint pรฅ den 3-รฅrige hoppe, La Grace med Michael Nimczyk, der lรธrdag eftermiddag vandt Deutsches Traber Derby efter behag i 1.13.4a/1900 m foran Rock My Dreams (Gustav Diamant) med Josef Franzl i 1.13.7 og Jetway Fortuna (Donato Hanover) med Cees Kaminga i 1.13.9.

La Grace, der er opdrรฆttet af Jean Pierre Dubois, er efter Muscle Hill โ€“ Le Reve, og ejes af storhesteejeren Ulrich Mommert og trรฆnes af Wolfgang Nimczyk.

La Grace, der var spillet ned til 12:10, startede for syvende gang i karrieren, og tog sin tredje sejr i trรฆk.

Hun har nu vundet 4 sejre og to andenpladser, og med fรธrsteprรฆmien pรฅ 38.887 Euro har hun nu tjent 52.002 Euro.

Der var ikke fรฆrre end 14 lรธb pรฅ Mariendorf-banen lรธrdag eftermiddag โ€“ det var der ogsรฅ i 2018, men i รฅr var spillelysten stรธrre.

Baneomsรฆtningen steg fra 2018 til 2019 med 16% til 266.626 Euro, mens totalomsรฆtningen steg med 16,9% til 507.813 Euro