I forbindelse med sagen om udelukkelse af Stutteri Disneys Elliot fra lรธb i et halvt รฅr stiller stutteriets ejer, Keld Gregersen et stort spรธrgsmรฅlstegn ved om det rigtige i den dom, der er faldet og om DTCs bestyrelse er blevet korrekt orienteret af Klaus Storm om sagen.
Det er nu mere end en mรฅned siden at Dansk Travsports Centralforbund udelukkende Elliot fra lรธbsdeltagelse i 180 dage samt diskvalificerede den fra prรฆmierรฆkken i to lรธb.

En dom, som ejeren af Elliot, Keld Gregersen, Stutteri Disney i den grad er rystet over,
-Siden dommen blev offentliggjort har jeg forsรธgt at finde ud af, hvorfor min hest skal straffes sรฅ hรฅrdt, og hvem der egentlig stรฅr bag dommen og udmรฅlingen af straffen, siger Keld Gregersen til Travservice.
-Det er helt klart, at der er foretaget en behandling af Elliot med Tildren pรฅ et tidspunkt, hvor denne behandling var forbudt at udfรธre pรฅ hesten.
-Men at det er hesten, der skal straffes er en stor gรฅde for mig og mange andre.
-Var behandlingen sket 30 dage senere var den foretaget ifรธlge reglementet og derfor jeg undrer jeg mig meget over den udelukkelse, man idรธmmer Elliot, siger Keld Gregersen videre.
-Nu er Derbysรฆsonen blevet รธdelagt for Elliot, der med sin tredjeplads bag E Type Cash og Emoji i Frosty Hanovers Mindelรธb i Skive, viste sine evner i รฅrgangssammenhรฆng.
-Jeg er fly forbandet over denne sag. Det virker som om der er enevรฆlde i dansk travsport -styret af Klaus Storm.
-Jeg har svรฆrt ved at forestille mig at DTCs bestyrelse kan bakke op om den straf man har givet Elliot, siger Keld Gregersen videre.
-Det ser ogsรฅ ud til at Klaus Storm omgรฅr sandheden meget lemfรฆldigt, og kommer med forklaringer, der stritter i hver sin retning โ alt efter hvad der nu passer ind i hans situation.
-Fรธrst hedder det sig, at det er Skandinavisk Doping Komite, der har idรธmt Elliot en udelukkelse. Derefter er det Klaus Storm, der administrativt har gjort det.
Hvad er rigtigt?
Og hvad er begrundelsen for at udelukke hesten i 180 dage for noget, der i en tilsvarende sag i Sverige er endt med en bรธde til den ansvarlige trรฆner!
-I fรธrste omgang diskvalificerede man Elliott fra to lรธb og inddrog prรฆmierne. Nu har man alligevel udbetalt prรฆmiepengene til mig, men i Sportsystemet stรฅr hesten fortsat som diskvalificeret.
Igen mรฅ man spรธrge: Hvad sker der?
-Jeg kan ikke lade vรฆre med at fรฅ den tanke, at der er tale om forfรธlgelse af min person fra Klaus Storms side, og jeg har endnu ikke mรธdt et menneske, der forstรฅr dommen pรฅ 180 dages udelukkelse af Elliot!
-Hvad siger DTCs bestyrelse?
Bestyrelsen har ogsรฅ et ansvar i denne sag โ er de enkelte medlemmer egentlig klar over dette?
-Man kom med et opslag pรฅ danskhv.dk forleden, men uden at forklare baggrunden for udelukkelsen af hesten.
-Lad mig og Trav-Danmark fรฅ at vide, hvorfor det er sรฅ alvorligt, at Elliot er blevet behandlet 30 dage for tidligt โ og i รธvrigt fรธrst har startet i lรธb lang tid efter Karensperiodens udlรธb
Har DTCs bestyrelse fรฅet alle informationer om sagen?
Er DTCs bestyrelse blevet korrekt informeret af Klaus Storm om alle aspekter i denne sag?
Jeg tillader mig at tvivle, slutter Keld Gregersen.
Keld Gregersen har รธnsket sagen indbragt for DTCs Lรธbsdomstol og har desuden bedt om at fรฅ en uvildig advokat – udpeget af Advokatsamfundet – til at deltage i behandlingen af sagen.
Nu er det ferietid, og det kan tage flere uger fรธr alle parter kan enes om et tidspunkt for sagens behandling.
Og Elliots derbysรฆson er i hvert fald รธdelagt.

