TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Dødsfald, Tonny Lerche, Fredensborg

af | 29. jan 2026 | Nyheder

Hesteejer og opdrætter Tonny Lerche er pludselig død, 59 år gammel.

For Tonny Lerche var døgnets 24 timer ikke nok.

Tonny arbejdede tidligt og silde – og for meget – og pludselig sagde kroppen stop.

Med Tonny Lerches (født Carstensen) død er en sand travsportsentusiast gået bort.

Tonny Lerche var medlem af Det Danske Travselskab og var altid på plads til selskabets møder.

Familien Carstensen har haft travheste i flere generationer, og Tonny fulgte i sporet og har gennem årerne både kørt travløb, været hingsteholder og opdrætter.

Fra de senere år var Diesel og ikke mindst Kronprinsesse M blandt de heste Tonny Lerche havde mest glæde af.

Ved siden af interessen for travsport var Tonny Lerche også en inkarneret jæger, og selv om sygdom for nogle år siden betød, at underbenet på højre ben måtte sættes af, så stoppede Tonny ikke med at gå på jagt!

Han var sej, ham Tonny.

Tonny Lerche drev Langstrup Totalentreprise og det var et firma, der  påtog sig mange forskellige opgaver – bl.a. så var snerydning og saltning en af opgaverne.

Desuden arbejdede Tonny Lerche som kørselsleder i et stort vognmandsfirma – og derfor var døgnets 24 timer ikke altid nok!

Og så var der gården på Digelsvej i Fredensborg, der nærmest var en Noahs Ark med heste, køer, ænder, høns, kanariefugle og undulater, påfugle, hunde etc.

Tonny Lerche var vennernes ven.

Var du ven med Tonny, så ville han hente månen ned til dig, om det gjaldt.

Her i huset kommer vi til at savne Tonny meget.

Farvel Tonny!

Janne og Karsten  B

Tonny Lerche bisættes fra Asminderød Kirke fredag den 6. februar klokken 13.00