TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Det nye Jägersro: Det første, historiske spadestik er taget.

af | 17. mar 2025 | Nyheder

Byggeriet af det Nye Jägersro begyndte kort efter kl. 11.30 mandag, da Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunalbestyrelsens formand, Kerstin Peterson–Brodda, tidligere formand for Skånska Travsällskapet, samt Björn Bergman, travselskabets nuværende formand, tog det klassiske spadestik.

Der blev sagt mange smukke ord på det gamle træningsområde, hvor det Nye Jägersro skal stå færdigt den 1. januar 2028.

Omkring 100 inviterede gæster var samlet for at overvære det første lille skridt mod en ny travbane. Nogle af banens mest succesfulde trænere var også til stede.

– Det her ser jeg virkelig frem til. Det bliver utroligt spændende, sagde Jägersros champion Joakim Lövgren.

Men som det sig hør og bør, var det Katrin Stjernfeldt Jammeh, der fik lov til at indlede fra den lille scene, der var blevet opstillet.

– Dette er en historisk dag. Eventbyen Malmö tager endnu et skridt fremad, sagde Katrin Stjernfeldt Jammeh og uddybbede:

– Dette er en juvel i Malmö, en fantastisk mulighed.

Björn Bergman, formand for Skånska Travsällskapet, tog over og satte standarden for hele byggeriet:

– Dette skal blive Europas førende hesteanlæg. Jägersro er et af Malmös mest kendte varemærker, og det skal vi værne om.

Entreprenøren Skanska er allerede begyndt på forberedende arbejde ude på Husiefältet. Det betyder, at byggeriet af en 1400 meter lang væddeløbsbane med træningsmuligheder og fokus på hestevelfærd kan begynde.

Der skal også opføres en moderne arena, der skal efterlade så lille et klimaaftryk som muligt.

– Det er vores udfordring at kombinere genbrug med nye materialer så smart som muligt, forklarede Magnus Persson, administrerende direktør for Skanska Sverige. Men jeg kan sige, at vi ser frem til at bygge en ny travbane – det sker ikke så ofte i Sverige. Så vi er et motiveret team.

Jägersros administrerende direktør Jörgen Nilsson strålede om kap med solen, da han afsluttede rækken af talere:

– Tre ord, jeg vil fremhæve: Møder, fællesskab og oplevelser. Vi bygger en moderne arena til spil og kultur. Der bliver plads til 30.000 tilskuere, og det bliver et nyt mødested i Malmö.

Den historiske stund blev afsluttet med gullasch og smetana i den varme sol.

Pressemeddelelse fra Jägersro – Oversat til dansk via AI