TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Derbysnak: Flemming Jensen starter 17 heste i derbyweekenden

af | 25. aug 2020 | Nyheder

Den regerende danske trรฆnerchampion Flemming Jensen kommer til Lundens derbyweekend med et stort og slagkraftigt hold. Stalden seler ikke fรฆrre end 17 heste ud.

Flemming Jensen kรธrer Emoji i Dansk Trav Derby.
Her ses parret vinde Derbyprรธven i overlegen stil. Foto Burt Seeger

โ€Catch Me Will er den bedste chance fredag, Billi Time vores bedste kort lรธrdag og Slide So Easy den bedste chance sรธndag, fortรฆller trรฆnerens hustru Tina Raal Jensen tirsdag morgen.

โ€Vi har ikke planlagt udstyrsรฆndringer pรฅ nogen af vores heste, men det kan jo รฆndre sig efter opvarmningerne. Vi kender jo heller ikke vejret, som kan gรธre det bliver nรธdvendigt at รฆndre mange ting, siger Tina Raal Jensen.

โ€Det er godt, at vi har fรฅet Bjรถrn Goop til at kรธre for os i derbyet. Eros Zola er pรฅ vej frem og kan forhรฅbentlig fรฅ en prรฆmie. Emoji, som Flemming selv kรธrer,  er pรฅ papiret en bedre mulighed i derbyet.

โ€3000 meter er ingen ulempe for nogen af dem, men Empire ser svรฆr ud, men er man med, har man chancen, konkluderer Tina Raal Jensen.

Flere har hรฆvdet, at รฅrets derbyรฅrgang er den stรฆrkeste i dansk travsport, men er det nu rigtigt?

Den nuvรฆrende T-รฅrgang har indeholdt internationale heste som Takethem og Tycoon Conway Hall og desuden derbyvinderen Tumble Dust, som vandt Criterium Continental  pรฅ Vincennes og deltog i Prix dโ€™Amerique.

โ€Det er kun gamle mรฆnd som dig Carsten, som kan huske det, griner Tina Raal Jensen.