TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Daytona fik sin revanche

af | 15. sep 2019 | Nyheder

Daytona galoperede som fรธrende hest i Derbyet, men i Spar Nord Aalborg Store Pris gik han fejlfri og henviste Derbyets nummer et og to til de sekundรฆre placeringer.

Steen Juul har tidligere udtalt, at Daytona (Ganymรฉde) har lidt problemer i svingene venstre rundt, sรฅ det var givetvis en fordel at Lunden-trรฆneren selv var tilbage i sulkyen i den traditionsrige Derbyrevanche, Spar Nord Aalborg Store Pris.

Foto: Hesselborg Foto

Set udefra var der i hvert fald ingen “slinger i valsen” for Daytona, der blev forceret til spids ud af fรธrste sving efter en kort duel med indvendige Dream of Success, og sรฅ var meget vundet.

Ken Ecce bag Dekanen K ville ogsรฅ vรฆre med fra start, men var chancelรธs mod Daytona og havnede i stedet som fรธrste hest i andet spor – og det skulle vise sig at blive for hรฅrdt.

Fรธrste 500 meter blev afviklet efter 1.12,8 med Dream of Success i ryg, Dekanen K i dรธdens, og i nรฆste par Dumbo indvendig med Dontpaytheferrymann udvendig. Derefter Da Vinci Peak og Donatello Garbo i hhv. tredje og fjerde par udvendig.

Kilometeren blev dรฆmpet til 1.14,6 og fรธrst da feltet svingende ind pรฅ bagerste langside begyndte der at ske noget igen.

Fรธrste hest i angreb i tredje spor var Kriterievinderen Diamondwind og det fik ogsรฅ bรฅde Dontpaytheferryman og Da Vinci Peak afsted i angreb, men det “bed” ikke rigtig for nogle af disse.

Da Dontpaytheferryman blev skiftet til tredje spor fik Gordon Dahl plads med Dumbo, der kom ud i ryg pรฅ Dekanen K og midt i sidste sving kom Derbyvinderen flyvende med Donatello Garbo i ryg.

Ind pรฅ oplรธbet havde Daytona et par lรฆngders forspring, og selvom bรฅde Dumbo og til slut Donatello Garbo nรฆrmede sig med stormskridt, var sejren iflg. Steen Juul ikke for alvor i fare.

Daytona sejrede i tiden 1.14,7a/2140 meter foran Donatello Garbo i 14,8 og Dumbo i 14,9.

-Det var lettere end det sรฅ ud til, sagde Steen Juul bl.a. i sejrsinterviewet med Fast Track.

Foto: Hesselborg Foto

-Han var i fin form pรฅ Derbydagen og det var han ogsรฅ i dag. Jeg forsรธgte at hjรฆlpe ham undervejs og styre ham rundt i svingene.

-Jeg havde en god fornemmelse og da jeg trak vattet – i รธvrigt for fรธrste gang i lรธb – flรธj han bare frem. Han blev lidt bekvem ind pรฅ oplรธbet, men jeg havde alligevel en god feeling rundt sidste sving. Hesten var i rytme og de andre aninerede pรฅ deres heste, kunne jeg hรธre.