TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Danske noter fra udlandet

af | 6. jul 2020 | Nyheder

Taโ€™ med pรฅ en rundtur til Finland, Sverige, Frankrig og USA hvor heste med dansk tilknytning har vรฆret i lรธb.

Vi starter i Finland, hvor Dickson Shadow nu har vundet sin anden sejr i lige sรฅ mange starter.

Dickson Shadow (Classic Photo) var til start pรฅ banen I Turku, hvor den sejrede i 1.14.8a/2100 m for Santtu Raitala, der ogsรฅ var kusken bag en anden dansk vinder for nylig, Blade Runner.

I Sverige har Belle Reine (Quite Easy) vundet pรฅ Lindesberg med Ove A. Lindqvist i sulkyen. Det var รฅrets fรธrste sejr i tredje start, og den blev hjemfรธrt i 1.15.3a/2140   – prรฆmie 25.000 SEK.

I Frankrig var Calle Crown med Pierre Vercruysse storfavorit i lรธrdagens Quintet- spil (5+), men den var ikke som bedst og sluttede uplaceret.

Lidt bedre gik det for Howdy Partner, der som Calle Crown trรฆnes af Tomas Malmqvist.

Den fik nemlig den sidste prรฆmie i sit lรธb i 1.15.6a/2150 m og det var 260 Euro vรฆrd.

I sulkyen sad Nicolas Bazire, og han kรธrte ret offensivt med Panamera Racings 3-รฅring, der med et andet lรธbsoplรฆg nok havde vรฆret med i afgรธrelsen.

Offensivt kรธrte Chris Shaw ogsรฅ med Stutteri Disneys Coventry Hall i en afdeling af det amerikanske storlรธb. Currier & Ives Trot pรฅ The Meadows-banen i Pennsylvania.

Chris Shaw fyrede den sรฆsondebuterende Coventry Hall af fra startspor 5 til spids i 1.09-te,po, men slap til den senere vinder, Itโ€™s Academic (Uncle Peter).

Itโ€™s Academic var totalt overlegen og vandt i 1.10.3, mens Harley K (Sebastian K) tog andenpladsen i 1.11.5 og Coventry Hall tredjepladsen i 1.11.6.

Der var 12.269 dollars i tredjeprรฆmie.

I Italien startede Erik Bondo sรธndag eftermiddag fem heste pรฅ banen i Modena.

Det blev til tre sejre og en tredjeplads โ€“ de tre vindere havde alle Roberto Andreghetti i sulkyen.