Pรฅ Bollnรคs-banen kunne Jรถrgen Westholm-trรฆnede Castor the Great med Mats E Djuse vinde lรธrdagens Gulddivision i hรฅrd kamp med Kentucky River med Carl Johan Jepson.

Hvad der lignede en sikker sejr til Castor the Great (Maharajah) midt i oplรธbet, blev spรฆndende til slut, for Daniel Redรฉn-trรฆnede Kentucky River kom meget tรฆt pรฅ til slut.
Kentucky River, der havde fรฅet Carl Johan Jepson i sulkyen i stedet for Kihlstrรถm, der var ramt af en maveonde, havde mรฅske vรฆret vinderen, hvis den ikke havde krรฆnget indad midt i oplรธbet og fanget hjul med Borups Victory.
Nu vandt Castor the Great med et hoved i 1.12.1a/2140 m og fik dermed billetten til Paralympiatravet.
Kentucky River nummer to i samme tid โ Borups Victory med Daniel Wรคjersten nummer tre i 1.12.2 efter at have siddet udvendigt uden ryg det meste af lรธbet.
Pรฅ forhรฅnd var der lagt op til en stor dag for Daniel Wรคjersten inden for V75-rammen, men han vandt ingen lรธb!
7 rigtige gav 21.440 kroner.
