TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Campbell slutter som driver

af | 18. mar 2017 | Nyheder

Med udgangen af juni slutter verdens mestvindende driver nogensinde – John Campbell – sin karriere som aktiv og overgรฅr i stedet til en stilling som president og รธverste chef for Hambletonian Society/Breeders Crown.

John Campbell

John Campbell

Om fรฅ uger fylder Campbell 62 รฅr og han tiltrรฆder stillingen den 1. juli, hvor han aflรธser Tom Charters.

Campbell har nรฆrmest vรฆret en institution i amerikansk travsport og har gennem tiderne indkรธrt ufattelige $299 mill. og taget over 10.000 sejre.

Pรฅ vore breddegrader huskes han bedst for den legendariske sejr i Elitloppet 1988 med Mack Lobell, hvor lรธbsreferenten Bosse Rydgren i oplรธbet spontant udbrรธd: “What a horse – what a driver” – 6 ord der er afspillet igen og igen siden….

I USA har han vundet Hambletonian hele seks gange (Mack Lobell 1987, Armbro Goal 1988, Harmonious 1990, Tagliabue 1995, Muscles Yankee 1998 og Glidemaster i 2006) samt et hav af andre storlรธb bรฅde der og i Canada, men med udgangen af juni er det altsรฅ slut med kรธreturene for denne elegantier.

– Det er et nyt kapitel for mig, men det er spรฆndende og jeg ser frem til udfordringen, siger John Campbell kort.

En medvirkende รฅrsag til beslutningen er formentlig ogsรฅ, at sejrene langt fra kommer i samme takt som tidligere og sรฅledes vandt han sin sejr nr. 10.000 tilbage i juli 2008 og stรฅrย for รธjeblikket noteret for 10.600 sejre.

Selv om det ikke er gรฅet sรฅ stรฆrkt for hans karriere i de senere รฅr, der i รธvrigt har budt pรฅ flere skader, sรฅ er en ting helt sikkert: Hestesporten kommer til at miste en af de helt store drivere – altid vellidte John Campbell….