Siden 1991 er der kørt Breeders Crown-løb i Sverige, og serien, der omfatter løb for 2, 3 og 4-åringer har været med til at hæve det sportslige niveau samt tilført flere penge til hesteejerne. Herhjemme har vi Dansk Avlsløb!

Det er en festdag på Sundbyholm Travbane i Eskilstuna i dag.
Banen er værter for Breeders Crown-finalerne for 3 og 4-årige heste – i alt fire løb, hvor der i hvert løb er en førstepræmie på 800.000 kroner.
Deltagerne har kvalificeret sig gennem indledende afdelinger og en semifinale – det er med andre ord topheste, der mødes i eftermiddag.
Breeders Crown har været kørt i Sverige siden 1991.
Forbilledet er det amerikanske Breeders Crown, der startede i 1984 – i øvrigt inspireret af galopsportens Breeders Cup, der første gang blev redet i 1982.
Breeders-konceptet med løb for et lands opdræt har bredt sig over hele verden, og finalerne i Breeders er som regel en stor begivenhed.
Vi har også vort ”Breeders Crown” i Dansk Avlsløb – det hemmelige løb, som dårligt kunne samle deltagere til finalerne i år – der var anmeldt hhv. 12 og 13 heste til kvalifikationsløbene i fredags på Lunden.
En enkelt hest blev elimineret – resten kan starte i finalerne.
Dansk Avlsløb trænger i den grad til en genfødsel og gerne med Breeders Crown-navnet!
Måske var det endda muligt at lave et fælles nordisk Breeders Crown-koncept!
Sportschef Rene Jensen er klar over problemet med Dansk Avlsløb og har indkaldt til møde om konceptet senere på måneden.
I eftermiddagens finaler er Skive-opdrætteren Thomas Lind-Holm repræsenteret med to afkom – flot!
Det er den 3-årige hoppe Glamorous Rain, der trænes af Daniel Redén og køres af Ôrjan Kihlström samt den 4-årige vallak Furies Rain, der trænes af Peter Untersteiner og køres af Johan Untersteiner.
Glamorous Rain har en topchance I V75-6.
Ja, der er nemlig V75 i forbindelserne med finalerne på Eskilstuna-banen med start af 1. afdeling klokken 15.00.
Baneprogrammet kan downloades på dette link – klik her