Panamera Racings nye stjerne, 4-Ă¥rige Valentina Wind, der søndag var nummer tre i FireĂ¥rseliten for Hopper pĂ¥ Solvalla, starter næste gang i Billund Hoppesprint pĂ¥ søndag.Â
Det var “lige ved og næsten” i Elitloppsdagens 12. løb for Valentina Wind, der gav favoritten Virginia Grif kamp til stregen, men mĂ¥tte nøjes med tredjepladsen i rekordtiden 1.10,7a/1609 meter.
Endnu en stærk præstation af den italienskfødte hoppe, der i sin første start for Panamera Racing og Ulrik Christoffersen blev nummer to i et tilsvarende løb pĂ¥ Copenhagen Cup-dagen.

Valentina Wind (5) gav Hillary Queen kamp til stregen pĂ¥ Copenhagen Cup-dagen. Foto: Martin Timm Holmstav
-Ja, hun gik et kanonløb i gĂ¥r, siger Ulrik Christoffersen til Travservice.dk.
-Vi vidste jo godt, at hun var en fin hest, men det var alligevel en overraskelse, at hun var SĂ… god, at hun kunne gĂ¥ ud og løbe en 12-tid i sin første start efter næsten syv mĂ¥neders pause.
-Næste start bliver pĂ¥ søndag i Billund Hoppesprint – formentlig med Birger Jørgensen i sulkyen – men det stĂ¥r Jeanette (Hansen, red.) udelukkende for selv; jeg kører kun hurtigarbejderne med hesten.
-Valentina Wind stĂ¥r i dag hjemme hos ejerne, men jeg har lavet alt grundarbejdet med hesten og er da lidt stolt af de resultater, hun har vist hidtil.
-Hun blev opereret umiddelbart efter at Jeanette og Jens købte hende i efterĂ¥ret og da jeg fik hende i træning i februar mĂ¥ned, sagde Jeanette: “Nu er den i orden – nu mĂ¥ du gerne begynde at træne”.
-I april blev hun sĂ¥ tjekket op for at afgøre, om det skulle være avl eller væddeløb, og pĂ¥ det tidspunkt havde hun vist sĂ¥ meget fremgang, at jeg bare kunne skrue op for træningen. Inden vi meldte hende pĂ¥ Copenhagen Cup-dagen gik hun et hurtigarbejde pĂ¥ Skovbo efter 1.17/2000 meter pĂ¥ en god mĂ¥de, og siden er det bare gĂ¥et fremad.
14 dage før Copenhagen Cup-dagen gik Valentina Wind “hjem” til Panamera Racing i Tappernøje, hvor Jeanette Hansen som nævnt nu stĂ¥r for den daglige pasning og træning af den italienskfødte 4-Ă¥ring, som det ambitiøse hesteejer-ægtepar fik fingre i ved lidt af en tilfældighed.
-PĂ¥ et tidspunkt sidste sommer var vi ovre hos Mikkel Stub pĂ¥ Bornholm og sĂ¥ et føl, First Mover (h. e. S J’s Caviar-Celebreti Shakira), som vi faldt pladask for, ikke mindst fordi hans mor er søster til Swept To Victory, og vi lavede en aftale om at købe ham, fortæller Jeanette Hansen.
-Senere var vi sĂ¥ til auktion i Deauville og stod og pjattede lidt med Paul Hagoort (hollandsk succestræner, red.), som havde en 3-Ă¥rig hoppe, der lige var noget for os, mente han.
-Det var da ikke umuligt, men sĂ¥ skulle vi bytte med First Mover, sagde vim og det endte med at vi gav hinanden hĂ¥nden pĂ¥ at lave en byttehandel, selvom ingen af os havde set den anden hest, griner Jeanette.
-Valentina Wind havde en ledmus i en has, som Paul havde valgt ikke at gøre noget ved, men hun havde en interessant afstamning, sĂ¥ hvis hun viste sig ikke at fungere som væddeløber, havde hun i hvert fald potentiale som følhoppe.
-Men det er da gĂ¥et fint hidtil. Nu gælder det altsĂ¥ Billund pĂ¥ søndag og sĂ¥ skal hun under alle omstændigheder tjekkes op af dyrlægen næste mandag. Italienske Ă¥rgangsløb bliver ikke aktuelt; dernede er de største løb for 3-Ă¥ringer og desuden har vi stadig nogle penge til gode fra Red Rose Americas sejr i Italien i 2013 (!), sĂ¥ det trækker ikke sĂ¥ meget. Sverige er mere interessant, men nu mĂ¥ vi se.