TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Andenplads til Lindhardt

af | 30. sep 2016 | Nyheder

Christian Lindhardt mรฅtte se sig slรฅet til andenplads med talentet LambaLamba pรฅ Bahrenfeld-banen i Hamburg i aftes. Samme placering opnรฅede Christina Lindhardt i montelรธbet.

LambaLamba (Andover Hall) var en af aftenens stรธrste favoritter pรฅ Bahrenfeld-banen men den store 3-รฅrige hoppe befandt sig ikke godt pรฅ den regnvรฅde bane.

Efter at have ligget pรฅ en tredjeplads i inderbanen trak Lindhardt ud da Lillebror med Wladimir Gening kom i angreb med 700 meter tilbage.

Der var imidlertid ikke det store skub i LambaLamba, men den fik dog ovetaget pรฅ oplรธbshjรธrnet, for dog blev lidt senere at bliver overspeedet af Lillebror – der trods det danske navn – ikke har meget med Danmark at gรธre.

Lillebror vinder sikkert foran LambaLamba

Lillebror vinder sikkert foran LambaLamba

Lillebror (Juliano Star) sejrede sikkert i 1.16.1a/1680 m, mens LambaLamba blev nummer to i 1.16.4.

Christian Lindhardt var ogsรฅ til start med den vanskelige Kelso, der galoperede og blev diskvalificeret.

Her sejrede Michael Larsen-trรฆnede Melchior Mo (Joker Mauritz) med Michael Nimczyk.

Christina Lindhardt var ude i aftenens monte-lรธb pรฅ Silence, der ikke kunne stille noget op over for en velgรฅende Pathos OM, der sejrede overlegent. Silence blev en sikker nummer to.