Der starter flere spændende heste i løbene i Aalborg i aften, der kan have ambitioner i retning mod årgangsløb.

I 2. løb, der er et 3 års Hoppeløb med en førstepræmie på 15.000 kroner sæsondebuterer Lorraine (Googoo Gaagaa) med Michael Lønborg.
Lorraine viste i fjor fine evner og satte banerekord ved sejr i Aalborg med 1.15.2a/1640 m den 29. november.
Siden vandt hun såvel indl. som finale i 2.-åringernes Efterårsserie i Skive.
I alt blev det til 140.500 kroner i præmier.
Nu sæsondebuterer Lorraine, der ejes af Emilie og Joachim Fischer, og selv om flere af konkurrenterne har fordel af løb i kroppen, så ligner det sejr til Lorraine.

I 4. løb starter Niels Thomsens Karlo Molar – der også som Lorraine har Googoo Gaagaa som far – den har hidtil startet fem gange og vundet fire sejre – alle for Birger Jørgensen.
Nu sidder Flemming Jensen i sulkyen og skal der være Derbydrømme med Karlo Molar, så skal den vinde dette løb.
Det mener Rene Kjær også på bet25 – læs hans begrundelse – klik her
Løbsdagen i Aalborg starter klokken 18.00 og der er otte løb på programmet.