Onsdag indledtes det store Vintermeeting pรฅ Vincennes, og travservice var pรฅ plads sammen med tre kendte danske travfolk, der i de kommende dage skal udforske travsporten i Normandiet.
For nogle รฅr siden mรฅtte man erkende at onsdag eftermiddag er ingen god travdag pรฅ Charlottenlund Travbane.
Det er den heller ikke pรฅ Vincennes-banen i Paris โ Europas stรธrste!
-Pรฅ Vincennes kommer der kun folk om sรธndagen og sรฅ i januar mรฅned, fortรฆller fotografen Gerard Forni, der tirsdag var i Milano og som i den forgangne weekend var til Breeders Crown i USA, og som vi mรธder pรฅ Vincennes.
Pรฅ denne premiere-dag havde Jรธrgen Jensen, Stald Rita en af sine franske heste til start. Den 3-รฅrige hoppe Darling Jet (Quaker Jet), der trรฆnes og kรธres af Jarmo Niskanen.
Jรธrgen Jensen er en af de tre kendte danske travfolk, som travservice har arrangeret turen til Paris og Normandiet for i de kommende dage.
De to รธvrige er fynboerne, Jรธrn Borch, Stutteri Line og Ole Torkdahl, den nye store hesteejer.
Ogsรฅ Opdrรฆtterforeningens formand, Mikkel Stub skulle have deltaget i turen, men mรฅtte melde fra i sidste รธjeblik pรฅ grund af sygdom i familien.
Vor lille gruppe ankom tidligt til Vincennes, hvorfor der var god tid til at orientere sig pรฅ det kรฆmpestore anlรฆg.
Darling Jet skulle fรธrst starte i sidste lรธb, 8. lรธb kl. 17.35, og den ankom derfor fรธrst til Vincennes ved 15-tiden.
Ingen heste er opstaldet pรฅ Vincennes til hverdag.
Det er en slet og ret opvisningsbane.
I stedet stรฅr hovedparten af de heste, der skal starte i Vintermeeting pรฅ trรฆningscentret Grosbois, der ligger en halv times kรธrsel fra Vincennes,
Det besรธger vi pรฅ lรธrdag.
Eftermiddagens lรธb blev overvรฆret fra Club Uranie, der er en hesteejerloge med egen restaurant.
Rimeligt imponerende – ย og sรฅ var vi i alt 20 personer der!!
Men spillet i totalisatoren er nu godt nok.
Har ingen dagsomsรฆtning, men noterede, at alene i Vinder og Plads spillet i 8. lรธb pรฅ Darling Jet var der spillet over 51.000 Euro โ smรฅ 400.000 kroner!!
Darling Jet var nรฆstfavorit i spillet.
Niskanen var ude at varme Darling Jet to gange.
Han var ikke tilfreds med hende efter anden opvarmning,og skoede hende om.
Det skulle vise sig, at det hjalp ikke, da det gjaldt!
Efter en omstart, kom Darling Jet roligt afsted, og efter 500 meter ville Niskanen lukke hullet og kรธre op i tredje par udvendigt.
Men netop som hun kom op i ryg, sรฅ galoperede Darling Jet og blev diskvalificeret.
-Hun fik jord i hoved, og sรฅ galoperede hun, kommenterede Niskanen bagefter. Niskanen kรธrte i รธvrigt efter feltet, og efter et stort terrรฆntab tog han mange meter ind. Ingen tvivl om, at Darling Jet kunne have vรฆret med pรฅ stregen, hvis den havde hold sig i trav.
Nu vandt Jรธrgen Westholm med en outsider til 11 gange pengene i 1.16.9a/2200 m.
Efter lรธbene skulle gruppen kรฆmpe sig ud af Paris โ i retning mod Normandiet.
Og det var ikke let.
Omkring klokken 18 er trafikken intens, og nogle trafikuheld gjorde ikke situationen lettere.
Det tog vel en lille time fรธr vi var forbi Versailles – og videre ud mod Nordvest.
Kurs mod en lille by LโAigle, hvor Hotel du Dauphin ventede.
At dรธmme ud fra et foto lignede det et lille provinshotel, som nok trรฆngte til en renovering.
Men det var sket.
Og her var sรฅvel en gourmet restauration samt et brasserie โ vi valgte det sidste og afsluttede dagen med hotelmenuen med tre retter til 13,50 Euro โ en lille hundredemand!
Denne formiddag gรฅr turen til stortrรฆneren Sebastian Guaratos trรฆningscenter og stutteri – ย Guarato er manden, der trรฆner en vis Bold Eagle!
Derfra kรธres til Cabourg, hvor der i eftermiddag er auktion.




