TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Talerstolen: Urimelig forskelsbehandling

af | 26. okt 2016 | Nyheder

Fra Claus Nielsen, bl.a. tidligere sportchef pรฅ Lundenย har vi modtaget fรธlgende indlรฆg til Talerstolen omkring de straffe, der netop er idรธmt af DTC i dopingsager.

Hvis man forsynder sig mod lรธbsreglementet i en sรฅdan grad, at det medfรธrer en udelukkelse, er der helt faste regler for, hvornรฅr udelukkelsen trรฆder i kraft. Det sker normalt to uger efter, at forseelsen er begรฅet.talerstolen

I forbindelse med de netop meddelte straffe for overtrรฆdelse af reglementet for behandling og medicinering udtaler Klaus Storm til danskhv.dk bl.a.: โ€- Vedrรธrende placeringen af udelukkelserne gรฆlder, at der er skelet til, hvornรฅr trรฆnerne har fรฅet dommen sammenholdt med, om der har vรฆret udgivet propositioner for den kommende periode, og de mรฅske derfor allerede har aftalt og planlagt starter sammen med deres hesteejere.โ€

Det vil altsรฅ sige, at en trรฆner, som dรธmmes i en medicineringssag, behandles mere lempeligt, hvad placering af straffen angรฅr, end en trรฆner, der dรธmmes for trรฆngning.

Det er en helt urimelig forskelsbehandling til gavn for den medicineringsdรธmte.

I รธvrigt har DTC ikke formรฅet i sin officielle meddelelse om Ken Ecces straf at meddele, hvornรฅr udelukkelsen trรฆder i kraft.

med venlig hilsen

Claus Nielsen