Strejke-vรฅbnet bliver flittigt brugt i Italien og i dag har dele af italienske trav- og galopsport arrangeret en strejke i Rom i protest mod manglede udbetaling af lรธbsprรฆmier.
Det er faktisk ret forstรฅeligt, at der demonstrereres foran regeringskontorerne i Rom i dette tilfรฆlde.
Det handler nemlig om, at der ikke er udbetalt lรธbsprรฆmierne for november og december i 2012 – endnu!!
Der er ellers sket en stor oprydning i organisationen italiensk trav- og galopsport inden for det seneste รฅr, og man er ved at vรฆre helt med nรฅr det drejer sig om udbetaling af lรธbsprรฆmier.
Men der er altsรฅ et hรฆngeparti , og det har hesteejere, opdrรฆttere og trรฆnere nu besluttet sig at protestere mod.
– Det er jo nรฆrmest en livsstil hernede med at protestere, fortรฆller Erik Bondo.
– Den ene dag sรฅ er alle tankstationer lukket, fordi der protesteres og den nรฆste dag kan det vรฆre alle lรฆger, der holder lukket. Det kommer derfor ikke som nogen stor overraskelse, at der er nogen, der protesterer i dag.
De planlagte trav- og galop lรธb i dag afvikles pรฅ en senere dato.
