Whom Shall I Fear? – Hvem skal jeg passe på? – Ja, svaret giver sig selv. Pas på hesten Whom shall I Fear – for den kan meget vel blive en betydende faktor i den amerikanske Hambletonian-årgang.
Og ikke tilfældigt, for Whom Shall I Fear er helbroder til toptravere som Father Patrick og Pastor Stephen.

Whom Shall I Fear med Yannick Gingras
Så ikke blot de 475.000 dollars, der blev betalt for den som åring, men også familierelationerne gør, at forventningerne er tårnhøje til den tre-årige traver.
I nat sæsondebuterede Whom Shall i Fear (Cantab Hall – Gala Dream v. Enjoy Lavec) med Yannick Gingras i sulkyen på The Meadowlands.
Den var spillet ned til odds 1,30 og indfriede da også forventningerne – og mere til – da den vandt med 10 længder i fine 1.10.6.
Det lover godt for den kommende storløbssæson.
Det var ellers ikke fordi at Whom Shall I Fear lavede nogen stor figur som 2-åring. Den startede fem gange uden at vinde løb, men var to gange nummer to – bedst i 1.11.5, men officielt havde den en tid på 1.14.4 fra en Qualifier på Pocono.
Træner Jimmy Takter har imidlertid hele tiden haft troen på, at Whom Shall I Fear kunne følge i sine helbrødres spor og fredagens sejr var vel blot begyndelsen.

Wind of The North med David Miller vandt i 1.09.6
Fra nattens løb på The Meadowlands skal det også med at hurtigklassens opgør igen blev vundet af Wind Of The North (Cantab Hall) med David Miller i sulkyen- denne gang i en tangering af verdens hurtigste tid i år, 1.09.6.
Det var tredje sejr i træk til den 5-årige vallak.