TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Nu vinder Maven!

af | 28. mar 2015 | Nyheder

PRIX-DE-FRANCE-MAVEN

Maven har alle muligheder for at vinde sin fรธrste sejr i Europa i eftermiddag. Arkiv Gerard Forni

Den amerikanske hoppe, Maven har alle muligheder for at komme fรธrst over stregen i eftermiddag, hvor hun starter i V75-1 pรฅ Solvalla med Johnny Takter i sulkyen.

Det er sjette start for Maven pรฅ en Europa-turne, hvor bedste resultat forelรธbig har vรฆret andenplads i Grand Criterium de Vitesse til Timoko.

I eftermiddag starter Maven (Glidemaster) i et hoppelรธb, og da hun er en klasse over konkurrenterne, sรฅ bรธr hun vinde – ogsรฅ selv om startsporet er udvendigt pรฅ vingen og distancen er 2140 meter.

Fra morgenstunden er hun favorit pรฅ 59% af kuponerne og er eftermiddagens stรธrste favorit.

Normalt plejer gulddivisionshesten Digital Ink at vรฆre V75-spillets allerstรธrste favorit.

I dag er tiltroen ikke sรฅ markantย til den store vallak, for pt er den kun favorit pรฅ 42% fulgt af Vรคsterbointhenews med 29%

Er det distancen 2140 meter auto, der gรธr, at spillerne ikke tror sรฅ meget pรฅ Digital Ink (Superphoto Kosmos) โ€“ eller er det en fornemmelse af, at nu kommer nederlaget efter seks sejre i trรฆk?

Ja, og det kunne jo endda have vรฆret otte sejre i trรฆk, men i Guldfinalen i november pรฅ Solvalla, blev Digital Ink slรฅet af Nahar. 14 dage forinden havde den vundet pรฅ Eskilstuna.

Hvis Digital Ink skal besejres sรฅ tror jeg mere pรฅ at det bliver enten ย Dreams Take Time eller Kashโ€™s Cantab, der gรธr det.

Flemming Jensen er med i V75-finalerne med tre heste.

I Gulddivisionen starter han Montgomery Hill, som han selv kรธrer, mens Jรธrgen Sjunnesson sidder bag Obi-Wan.

I Maven-lรธbet er Flemming Jensen bag Jumble ร…s.