TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pĂĄ facebook

Legeværk for B B S Sugarlight

af | 14. sep 2014 | Nyheder

B B S Sugarlight, der var søndagens største favorit på Charlottenlund Travbane, havde ingen problemer med at indfri favoritværdigheden i Koster Memorial. Spids og slut.

Spillet til 12:10 så lå det i kortene af B B S Sugarlight med Peter Untersteiner skulle hjemføre sejren og dermed førstepræmien på 125.000 kroner i Koster Memorial.

Og det blev lige sĂĄ let for B B S Sugarlight, som oddset indikerer

En åbning efter 1.12.2 uden nogen forsøgte sig. Derefter 500 meter efter 1.18, og så blev skruen sat i vandet de sidste 500 meter, der blev afviklet efter 1.08.7

BBS Sugarlight med Peter Untersteiner vinder Koster Memorial sikkert foran udvebdige O'Grady med Flemming Jensen, der akkurat nĂĄr andenpladsen

BBS Sugarlight med Peter Untersteiner vinder Koster Memorial sikkert foran udvebdige O’Grady med Flemming Jensen, der akkurat nĂĄr andenpladsen

I et sådant tempo er det nærmest umuligt for konkurrenterne at fange førerhesten – i dette tilfælde B B S Sugarlight, der sejrede sikkert i 1.12.0a/1600 m.

Mens der ingen tvivl var om sejren, så blev det meget tæt om andenpladsen som O’Grady med Flemming Jensen sikrede sig ude i banen – et mulehår foran rygkørte Amour Rapide med Ôrjan Kihlström, begge i 1.12.2.

Egentlig var det meningen at B B SSugarlight skulle have startet i Masters-finalen, men den stod som nummer 13 i pointsberegningen blandt de anmeldte heste. Og sĂĄ blev det Kosters og 125.000 kroner i stedet for.

– Og egentlig var det godt, at han fik et let løb i dag. Sidst var det hĂĄrdt for ham pĂĄ Solvalla, sagde vinderkusken Peter Untersteiner.

B B S Sugarlight er en svenskfødt 6-års vallak efter den lille fighter Super Light, der ejes og trænes i Norge, men køres fast af Peter Untersteiner.