Kombination mellem sport og spil er som bekendt drivkraften bag hele vรฆddelรธbssporten, og den optimale tilstand er naturligvis, nรฅr de gรฅr hรฅnd i hรฅnd – og den rigtige vej. Imidlertid er en tredje faktorย en nรธdvendighed, nรฅr tingene skal gรฅ op i en hรธjere enhed. Det handler om tilskuere og pรฅ sigt muligheden for at promovere vores sport.
I aftes blev der for 10. gang afviklet det sรฅkaldte Xpress-trav i forbindelse med V86-spillet, hvor lรธbene er delt mellem Solvalla og sรฅ en af de tre baner ร by, Bergsรฅker og Jรคgersro. Baggrunden er รธnsket om at afkorte tiden mellem afdelingerne, men givetvis ogsรฅ muligheden for at kunne prรฆsentere bedre felter, nรฅr afdelingerneย fordeles mellem de store baner.
Omsรฆtningen har som udgangspunkt ogsรฅ fรฅet et mindre lรธft opad. Den fรธrste Xpress-runde blev afviklet d. 26. februar – og iรธvrigt med Orali som fรธrste vinder -, og da landede omsรฆtningen pรฅ ca. 30 mio. sek. Siden har den fundet et leje pรฅ ca. 18 mio. sek. hver onsdag, hvilket er en stigning pรฅ ca. 10-12 sammenlignet med de sidste V86-lรธbsdage i den oprindelige udgave.
Til gengรฆld er tilskuerinteressen stรฆrkt aftagende. I aftes blev blev der registreret 684 pรฅ Solvalla, mens Jรคgersro kunne notere 624 tilskuere. Og alle, der har vรฆret til storlรธb pรฅ de pรฅgรฆldende baner ved, at der sรฅ er gabende tomt pรฅ lรฆgterne.
Hvad kan baggrunden vรฆre for det..??ย Kan – eller skal – det lรธses..??ย Hvor mange kompromisser i omsรฆtningens hellige navn kan man gรฅ pรฅ..??
Svรฆre spรธrgsmรฅl, men spรธrgsmรฅl, som ATG nรธdvendigvis mรฅ forholde sig til.
Mรฅske er det ganske enkelt for svรฆrt at vรฆre tilskuer og spiller med et V86-koncept, hvor der er mindre end ti minutter til nรฆste start og til et lรธb, som man nรธdvendigvis mรฅ fรธlge pรฅ en TV-skรฆrm. Der er vel nรฆppe tvivl om, at det mรฅ vรฆre langt mere overskueligt at sidde hjemme i sofaen med signalet fra ATG-live, hvis den primรฆre tilgang er spillet. Og danske travgรฆngere kender givetvis ogsรฅ til problematikken, nรฅr opmรฆrksomheden pรฅ en dansk bane skal deles med to svenske. Imidlertid er det en lรธsning, der koster pรฅ muligheden for at disponere sporten i forhold til fart, spรฆnding – og isรฆr stemning.
Det mรฅ have vรฆret noget tamt at kรธre pรฅ รฆresrunde onsdag aften pรฅ Solvalla eller Jรคgersro. Bortset fra hesteejerne stod de sidste godt 600 tilskuere foran det interne TV og ventede pรฅ nรฆste V86-afdeling.

