TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

To danske opdrættersejre på Solvalla!

by | 10. Oct 2026 | Nyheder

Både Jesper Hansen og Thomas Lind-Holm fik en opdrættersejr lørdag på Solvalla.

Nakiska. Arkivfoto: Martin Langels ALN

Først sejrede Jesper Hansen-opdrættede Nakiska (SE) (Calgary Games) i et 3-års hoppeløb med 250.000 SEK til vinderen.

Nakiska trænes af Fredrik Wallin og blev kørt til sejr af Carl Johan Jepson i tiden 1.12,2a/2140 meter. Dermed har Nakiska – der i sin tid blev døbt Amber Wynn – tjent 383.900 SEK som 3-års i syv starter, der har givet to sejre og to tredjepladser.

Nakiskas mor, U Take The Cake (Crazed), er stadig følhoppe på Stutteri Wynn og i fol v/In Range. Hun har i år fået en helsøster til Nakiska, Grace Wynn (SE).

Senere på dagen fik Thomas Lind-Holm, Stutteri Dust en flot sejr i Sølvdivisionen, hvor Robin Bakker sejrede med Paul Hagoort-trænede Killer Rain (SE) (Face Time Bourbon) i tiden 1.11,2a/2140 meter.

Hollandskejede Killer Rain fik 300.000 SEK for sejren og har nu tjent 1.887.000 SEK.