TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Sådan burde Pointberegningen se ud!

af | 5. aug 2026 | Nyheder

Det er ikke kun travservice.dk, der mener at Pointberegningen til sportens storløb burde opdeles i to – hingst/vallak og hopper.

Svenskerne har fundet ud af at lave en Pointberegning til f.eks. Svenskt Trav Derby og Derbystoet, men herhjemme blander vi fortsat pærer og bananer i samme kurv – med henvisning til at det kunne jo være at en hoppe ville starte i hovedløbet!

Jamen, så lad ejeren/træneren træffe den beslutning ved anmeldelsen til Pointberegningen!

Jesper Becker, amatørkusk, hesteejer og opdrætter finder også at det nuværende system burde ændres og har lavet Pointberegningen til Dansk Trav Derby med hoppen Lusty Life i spidsen – samt Pointberegningen til Dansk Hoppe Derby.

Dem kan du se her – numrene i sidste kolonne er den rækkefølge hestene fordeles i kvalifikationsløbene på – men de gælder selvfølgelig kun, hvis alle heste skrives til start

Dansk Trav Derby – klik her

Dansk Hoppe Derby – klik her