Den amerikanske hurtigklasse var søndag til start på Plainridge Park i Massachusetts, hvor banens storløb, Spirit of Massachusetts doteret med 300.000 dollars var på programmet.
Verdens største træner, Ron Burke var godt repræsenteret i løbet med såvel svenskfødte Antognoni (Father Patrick) med Yannick Gingras og sidste års VM-vinder, Lexus Kody (Archangel) med Tim Tetrick.
Gingras kører normalt Lexus Kody, men da han er medejer af Antognoni sad han bag den, der blev spillet til storfavorit – odds 1,10!
Antognoni kom til Plainridge med fem sejre i lige så mange starter i år, og havde bl.a. slået Lexus Kody i et løb på Meadowlands i maj måned.

Foto Tom Melanson
Men søndag fik Lexus Kody revanche og efter at været blevet kørt til spids efter 600 meters kørsel vandt den 8-årige vallak i 1.08.3a/1609 m – en halv længde foran Antognoni, der fik noteret samme tid. På tredjepladsen fulgte sidste års vinder af løbet, Up Your Deo (Walner) med Åke Svanstedt i 1.08.4.
Det var femte start og tredje sejr for Lexus Kody, der med førstepræmie på 150.000 dollars nu har tjent 259.240 dollars.
I fjor – hvor den bl.a. vandt VM-løbet The International Trot på Yonkers – tjente Lexus Kody 1.317.651 dollars.
