TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Det var som sædvanligt: Menza og de andre!

af | 10. jul 2026 | Nyheder

Gordon Dahl-trænede Menza med Birger Jørgensen vandt som ventet Grand Circle 3 års Championatet og er fortsat ubesejret i karrieren. Men såvel træner som kusk var ikke helt tilfreds med indsatsen.

Endnu har vi ikke set nogen hest i den danske M-årgang, der kan matche Menza.

Og i dag var Menza sin egen hårdeste konkurrent, for den 3-årige Readly Express-søn lå hårdt på biddet og løb hurtigere end det egentlig var det nødvendigt.

-Her har vi noget at arbejde med fremover, sagde Gordon Dahl efter sejren.

Menza med Birger Jørgensen. Foto Flemming Andersen

Menza løb foran et halsende felt og sejrede i en tangering af banerekordtiden 1.13.2a/2060 m – den har Aron the Baron.

Menza lagde fra land i 1.11.5 tempo de første 500 meter, men det lykkedes Birger Jørgensen at få den dæmpet noget så kilometeren gik efter 1.12.2.

-Han var for tændt i dag – det var ikke mig, der bestemte ret meget, sagde Birger Jørgensen efter sejren.

Med sejren blev Stutteri Disneys Menza dansk travsports nyeste millionær, idet han med førstepræmien på 180.000 kroner + Præmiechancen på 50% nu har vundet 1.086.500 kroner i karrierens 11 starter.

Menza er opdrættet af Leo Søndergaard Larsen & Stutteri Sprjng Taars.

Foto Flemming Andersen

Næste start for Menza bliver 3 års Prøven i Aarhus den 31. juli.

Bag Menza var der hård kamp om pladserne – flere heste galoperede ind i opløbet, men ud af det hele kom outsideren Muscle Laser (Forever Peace) med Jeppe Rask, der besatte andenpladsen i 1.13.8, mens Malte SH (Calgary Games) med Casper M. Nielsen besatte tredjepladsen i 1.14.0.