Tre Prix dโAmerique-vindere blev lรธrdag eftermiddag sat til vรฆgs i det traditionsrige Prix Kerjacques pรฅ Vincennes.
Det er sjรฆldent, at de absolutte topheste i fransk travsport mรธdes โ for vallakker ย mรฅ ikke starte i Gruppe 1-lรธb som Prix d’Amerique, Prix de France og Prix de Paris.
Men eftermiddagens Gruppe 2-lรธb Prix Kerjacques havde deltagelse af sรฅvel vallakker som hingste og hopper.
De sidste fire รฅrs Prix dโAmerique-vindere var i feltet โ รฅrets Prix de France vinder ogsรฅ.
Men det var vallakkerne, der dominerede.

Inexess Bleu โ ofte udnรฆvnt til verdens bedste vallakโ er mรฅske ogsรฅ verdens allerbedste hest i disse mรฅneder.
I dag vandt den efter behag i 1.12.3/2700 m for Alexandre Abrivard foran en anden vallak, Ino du Lupin med Antoine Wiels i 1.12.4, mens Prix de France-vinderen, hoppen Iroise de la Boe med Robin Lamy blev nummer tre i 1.12.4.
Derefter endnu en vallak, Erik Bondos italienske Cobra Killer Gar med Gabriele Gelormini i 1.12.5, mens PDA-vinderen 2023, Hooker Berry med Alexis LHรฉrรฉtรฉ pรฅ en forrygende afslutning (1.08.1/500 m) besatte femtepladsen i 1.12.5 โ derefter endnu en vallak, Hulysse Diego med Jean-William Hallais inden den dobbelte PDA-vinder, Idao de Tillard med Clement Duvaldestin blev nummer syv, begge i 1.12.6.
Idao de Tillard sad langt nede i feltet undervejs, men leverede en OK afslutning efter 1.08.2/500 m , men skulle have siddet lรฆngere fremme for at kunne have blandet sig i afgรธrelsen.
Inexess Bleu dokumenterede igen sin store klasse โ en start i Elitloppet er en mulighed, men nรฆppe aktuel. Hesten er bedst pรฅ 2100 meter og opefter.
