Amerikanske Jerry Riordan, der siden 2013 har haft svensk trรฆnerlicens tilknyttet Halmstad Travet, flytter nu tilbage til Italien, hvor han skal vรฆre privattrรฆner for Familien Biasuzzi.
Der har ofte vรฆret blรฆst om Jerry Riordan i tiden i Sverige og han har netop udstรฅet en seks mรฅneders karantรฆne bl.a. for overtrรฆdelse af vaccinationsbestemmelser.

Gennem รฅrene har Jerry Riordan trรฆnet flere topheste som Ringostarr Treb, der vandt Elitloppet, Twister Bi, der vandt VM-lรธbet, The International Tror, Aetos Kronos, der satte verdensrekord som 3-รฅring, Treasure Kronos, der vandt Criterium Continental og Lisa America, der bl.a. vandt Oslo Grand Prix.
Jerry Riordan startede sin karriere i USA, men flyttede til Italien, da en af datidens store amerikanske hesteejere, Lou Guida ville investere i Italiensk travsport, da pรฅ det tidspunkt โ i begyndelsen af 1990-ermne โ gik rigtig godt.
Efter Lou Guidas dรธd forsatte Riordan som trรฆner i Italien, men udviklingen i travsporten i Stรธvlelandet var negativ og tanken om at flytte trรฆnervirksomheden til Sverige opstod.
Springet blev taget i 2013, men nu gรฅr rejsen tilbage til Italien, hvor Jerry Riordan skal vรฆre privattrรฆner for storstalden, Familien Biasuzzi.
