Tirsdag aften, dansk tid kunne Rene Sejthen noteres for en ny træner-sejr på The Red Mile.

I en afdeling af Kentucky Sire Stakes for 4-åringer med en samlet præmiesum på 35.000 dollars sendte Rene Sejthen Dame Good Time (Chapter Seven) til start med David Miller i sulkyen.
Efter en galop i sæsondebuten var tilliden til Dame Good Time behersket – hos Bet25 var den spillet til 2.50 som vinder – i USA til 3.11.
I stedet var det Vic Zelenskyy (Walner) med Mattias Melander satsede på, men den var tydeligevis ikke kurant og løb ud i galop efter 600 meters kørsel.
Her sad Dame Good Time I spids, men den blev passeret på opløbshjørnet og det så ud til at Benny J med Andy McCarthy skulle gå mod sejr.
Dame Good Time, der på et tidspunkt så slået ud, tog sig sammen og efter en afslutning efter 1.08.5/400 m sejrede den sikkert med 1.25 længde i 1.10.3 foran Mister Dad (Father Patrick) med Dan Noble og Benny J.
Det sjette sejr i 24 starter i The Red Mile-meetinget til Rene Sejthen – derudover er det blevet til 4 anden- og 1 tredjeplads.