TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

DTCs ankeinstans stadfæster to udelukkelser

af | 8. aug 2025 | Nyheder

Såvel Skives Michelle Mønster som Bornholms Mads K. Mogensen havde indbragt deres domme med bøder og udelukkelser for DTCs ankeinstans, men fik ikke medhold.

Michelle Mønster fik i søndags i 3. løb en bøde på 1.600 kroner samt en udelukkelse fra den 17. og til og med den 23. august  for forseelse ”2061 – Trængning – groft generer konkurrent”.

Michelle Mønster indbragte dommen til DTCs Ankeinstans,  hvor den blev stadfæstet – dog med stemmerne 3-2, idet to af dommerne mente, at forseelsen kun skulle takseres efter ”2060 – Trængning ”, der ville have givet en bødestraf.

Mads K. Mogensen fik ikke medhold i sin klage til Ankeinstansen – han blev tirsdag på Bornholms Brand Park idømt en bøde på 800 kroner samt udelukkelse i perioden 19.  til og med den 25. august – også her var der dømt efter “2061 – Trængning – groft generer konkurrent.”

I DTC’s Ankeinstans var der her enighed om at stadfæste dommen med stemmerne 5-0

Læs om de to sager på dette link – klik her