TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

USA-propositioner uden den store effekt

af | 26. maj 2025 | Nyheder

Dansk Hestevæddeløb har i maj måned udskrevet propositioner i enkelte løb efter inspiration fra USA, men med behersket succes.

Galant Lund er uden sejr i denne sæson, men måske hjælper en USA.proposition ham i aften til en topplacering . Foto Burt Seeger

I aften er der tre USA-løb på programmet i Aalborg , og selv om der i et enkelt af løbene er fire ud af syv heste, der har nydt godt af propositionen, så kan det vel ikke kaldes en succes.

Ideen med disse USA-løb er, at heste, der ikke har kunnet klare sig med sin startpræmiesum får mulighed for at rykke ned i en anden klasse.

Propositionen til det løb, hvor fire ud af syv heste har nydt godt af udskrivningen, hedder:

For heste, der højst har tjent 280.000 kroner. Løbet er endvidere åbent for heste med højst 420.000 kr. som enten højst har vundet 7.500 kr. indenfor de sidste 5 starter eller som ikke har sejret indenfor de sidste 10 starter.

De fire heste, der har tjent over 280.000 kroner møder altså blot tre heste, der har tjent under løbets egentlig indtjeningsloft.

I de to andre USA-løb er der hhv. en og to heste, der er kommet billigere ind.

Løbene i Aalborg starter klokken 18.00, og der er ni løb på programmet.

På Bet25 har Rene Kjær følgende tips til løbsdagen – klik her