ATGs Lunch afvikles i dag i Skive og Birger Jørgensen kan igen sætte sit store præg på en dansk løbsdag.

Birger Jørgensen er til start i dagens tre første løb – og har topchance i dem alle.
I 1. afdeling med 11 Orient Newport – spillet på 23%, i 2. afdeling med 1 Foreign Affair – spillet på 39% og i 3. afdeling med 10 Kimibi Kini – spillet på 32%.
De to sidste er mest afkrydsede i deres løb – Orient Newport er næstfavorit bag 4 Komsålangborg med Knud Mønster i 1. afdeling, spillet på 36%.
I 4. afdeling er 2 Lara Barosso favoritten – spillet på 33%.
Her er nogle bud på overraskelser:
I 1. afdeling – 5 Kylie by Hans med Bent Svendsen – en Googoo Gaagaa-datter, der har samme mor som tophesten Gasolin (Ens Snapshot). Har aldrig vundet løb, men det kan ske her!
I 2. afdeling – 5 Houdini Shadow med Kasper Foget – der i sit comeback forleden på Lunden aldrig fik angrebsplads og fik giver mål som nummer tre i 1.14.2a/1600 m.
I 3. afdeling – 5 I’m Vici med Nicklas Korfitsen – samme mor til fine Jane Hall
I 4. afdeling – 1 I’m All In med Bent Svendsen – har fordel af distancen 1600 meter auto.
Og på Bet25 kan du se og høre hvad Carsten Rabjerg og Rene Kjær har af tips til løbsdagen i Skive – klik her
Fra morgenstunden er der en enkelt udgået hest til løbsdagen i Skive – det er i 6. løb, hvor 5. Forces of Destiny må udgå.