Det store amerikanske stutteri Diamond Creek manifesterer sig på mange måder – en af dem er ved at udgive en video, hvor to af stutteriets ledere taler om forskellige emner.

Årets anden video er netop udkommet, og man kunne tro, at de heftige bøder som der blev offentliggjort i sidste uge ville blive omtalt
Stutteriets ejer, Adam Bowden fik en bøde pÃ¥ 28.000 dollars, stutterichefen Shaun Laungani 7.000 dollars og stutteriet som sÃ¥dan 5.000 dollars – idømt af det amerikanske centralforbund for at have haft kontakt/handlet følhopper med den dopingdømte træner Nick Surrick.
Men det er ikke tilfældet.
Til gengæld taler Adam Bowden og Shaun Laungani om mange andre og meget interessante ting – bl.a. fortæller de om syndikering af avlshingste og den udbredte handel på internettet med bedækningsretter.
Du kan se den seneste udgave af Creekside Chat på dette link – klik her
Link til Diamond Creeks hjemmeside – klik her