Bestyrelsen i Dansk Hestevæddeløb har indstillet til Hestesportens Galla at bl.a. personer, der er centrum for en verserende dopingsag, ikke kan nomineres eller modtage gallapriser.
Som Danmarks mest vindende træner i 2023 er Bo Westergaard jo nærmest selvskreven til at blive nomineret til Hestesportens Galla.
Med den virak, der omkring i den verserende dopingsag og de meget følelsesladede indlæg, der har været på Facebook om sagen, er det nok meget klogt at holde Bo Westergaards navn uden for nomineringer.
Det er det bestyrelsen i Dansk Hestevæddeløb foreslår.
På danskhv.dk står der følgende
Bestyrelsen i Dansk Hestevæddeløb har indstillet til udvalget for nomineringer i forbindelse med Hestesportens Galla, at personer med en verserende sag eller en sag, hvor de afsoner straf vedrørende doping, dyremishandling eller matchfixing, ikke kan nomineres eller modtage gallapriser.
På vegne af Dansk Hestevæddeløb
Bertel Maigaard
Heste i træning hos Bo Westergaard samt hans personale, der hver især har udmærket sig således at en nominering kan blive aktuel, er der intet til hinder for kan ske.