TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

V75-spil præget af favoritter

af | 11. nov 2023 | Nyheder

En kæmpeoverraskelse og ellers stort set favoritter – alligevel 55.192 kroner for 7 rigtige.

Koldblodstraveren Eld Tekno med Oskar Kylin Blom var der ikke den store tiltro til i 2. afdeling i V75-spillet på Bergsåker.

Den var blot afkrydset på 0,97% på de spillede systemer, og efter den havde sejret var V75-værdien 6.198 kroner!

Dermed kunne der være lagt op til en millionudbetaling, men de fem sidste afdelinger blev vundet af hhv. den mest spillede eller næstmest spillede heste.

Alligevel nåede gevinsten for 7 rigtige op på 55.192 kroner, men der blev kun 125 kroner til rækker med 6 rigtige – og ingen præmier til rækker med 5 rigtige.

Danske Troels Andersen var favorit i 7. afdeling med sin egen Kinky Boots, der i tæt snevejr indfriede forventningerne.

Gulddivisionen vandtes som ventet af Great Skills med Daniel Wäjersten, der nu skal forsøges på Vincennes.