TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Anpartshest hos Dansk Folkeparti!

af | 11. okt 2023 | Nyheder

Den bornholmske opdrรฆtter Linda Kofoed Persson har sammen med Skive-trรฆneren Christian Lindhardt taget initiativ til at lave en anpartshest, der skal udbydes til medlemmer af Dansk Folkeparti โ€“ og hestens navn er ikke helt tilfรฆldigt!

Om forhรฅbentligvis om et par รฅr kan medlemmerne af den nye anpartsstald i Dansk Folkeparti-regi se deres hest i lรธb pรฅ danske travbaner.

Og navnet pรฅ hesten kan de alle forholde sig til!

Det er nemlig Messerschmidt Ice โ€“ opkaldt efter partiet populรฆre formand, Morten Messerschmidt.

Travsportsinteresserede har nok allerede spottet, at der er tale om et fรธl fรธdt i รฅr.

Messerschmidt Ice er efter Hillustrious โ€“ Wonderful Ice v. Earthquake โ€“ rekord 1.13.3 โ€“ 216.834 kroner โ€“ moderlinjen gรฅr tilbage til Hoppe Derbyvinderen Rotary v. Tarok.

-Det koster 500 kroner at blive medlem i anpartsstalden og herefter er der en mรฅnedlig betaling pรฅ 100 kroner, fortรฆller Christian Lindhardt, der skal trรฆne hesten, nรฅr den tid kommer.

-Der vil i alt vรฆre 120 anparter i hesten, der nu udbydes primรฆrt til medlemmer af Dansk Folkeparti, siger Christian Lindhardt.